Dhiru Thadani

Dhiru Thadani

Architekt i urbanista, Waszyngton

Dhiru A. Thadani, AIA jest architektem i urbanistą, który od 1980 roku pracuje zawodowo na arenie międzynarodowej. Jest głównym autorem projektów nowych miast, modernizacji istniejących, rewitalizacji osiedli, a także niezagospodarowanych obszarów w obrębach istniejących miast.

Dhiru urodził się w Bombaju w Indiach lecz w 1972 r. przeprowadził się do Waszyngtonu gdzie rozpoczął studia architektoniczne. Podczas czterdziestu sześciu lat w Waszyngtonie prowadził wykłady oraz czynnie udzielał się zawodowo, przede wszystkim starał się przybliżyć tematykę architektury i urbanistyki opinii publicznej. Od 1993 r czyli od chwili powołania Kongresu Nowego Urbanizmu Congress for the New Urbanism (CNU) Dhiru jest Członkiem Zarządu organizacji, a w latach 1997–2013 pełnił funkcję przewodniczącego Grupy Wdrożeniowej.

W 2016 roku został wybrany na wiceprezesa oraz skarbnika w the International Society of City and Regional Planners (ISOCARP). W 2015 roku został powołany do powstającego wówczas CNU College of Fellows, również w tym roku otrzymał nagrodę International Society of City and Regional Planners za całokształt twórczości. Dhiru Thadani jest także laureatem nagrody Seaside Prize 2011, nagrody przyznawanej za znaczący wkład w jakość i charakter społeczności. W 2001 r. był członkiem Knight Foundation Community Builder Fellow.

Dhiru jest autorem The Language of Towns and Cities: A Visual Dictionary, opublikowanego przez Rizzoli w 2010 r., oraz współredaktorem Leon Krier: The Architecture of Community opublikowanego przez Island Press w 2009 r. Najnowsza publikacja Thadaniego, Visions of Seaside: Foundations / Evolution / Imagination / Built & Unbuilt Architecture, została wydana przez Rizzoli we wrześniu 2013 roku

back to top